Kaut kas īpašs

Arkveida ēka ar betona dakstiņu jumtu

Vollerupas ciems Dānijā ir tipiska modernā stila ziemeļu apdzīvotā vieta. Brīnišķīgs dažādu krāsu koka un dakstiņu salikums, un tajā pašā laikā katrai mājai ir savs stils un raksturs.

Divas no vairāk kā 50 mājām atšķiras formas ziņā, jo tās ir arkveida ēkas. Modernā uzņēmuma „A-hus” ēka, kuras jumts un fasāde ir kā divi vienā. Lai gan ārēji šī māja ļoti atšķiras no vispārējā skandināvu arhitektūras stila, iekšpuse ir iekārota ļoti ziemeļnieciskā stilā, izmantojot gaišas krāsas un dabas materiālus. Gaisma, pateicoties šai liektajai formai, mājā iekļūst savādāk un rada brīnišķīgu efektu. Šīs neparastās ēkas ir radījis kanādietis Rons Baders.

Gaisīgs iespaids

Iedvesma ir aizgūta no eskimosu sniega būdām, saka Rons Baders. Kad jūs redzat fotogrāfijas ar liektu jumta karkasa konstrukciju, man liekas, ka uzreiz kļūst skaidrs, ka dažas idejas savas mājas celtniecībai es esmu ņēmis tieši no tām. Tas, kas mani fascinē visvairāk, ir pašnesošā konstrukcija, kas nodrošina brīvības sajūtu un neierobežotas mājokļa iekārtošanas iespējas. Te nav nekādu aklo zonu, balstu vai traucējošu siju.

Šādas formas mājai Kanādā izvēlētos jumta papi, taču Rons Baders uzzināja, ka skandināvi priekšroku dod citiem jumta seguma risinājumiem, t.i., māla un betona dakstiņiem, kas piešķir ekskluzīvāku un pārdomātāku izskatu.

Zanda

Dakstiņi kā gaismas avots

Kad es pirmo reizi zvanīju kompānijai Monier un lūdzu, lai mani informē par savu pieredzi betona dakstiņu likšanā uz liektas jumta konstrukcijas, telefona klausulē iestājās pilnīgs klusums. Par laimi Monier bija ieinteresēti un sākās daudzsološs dialogs. Lai izvairītos no dakstiņu griešanas, es pielāgoju mājas augstumu tā, lai tos varētu vienmērīgi klāt pilnā izmērā. Mēs veicām dakstiņu likšanas testu un drīz vien sapratām, ka Monier betona dakstiņi ir ideāli piemēroti liektai jumta konstrukcijai. Tos varēja uzklāt vienmērīgi un cieši, un tie izskatījās ļoti glīti.

Tas, kas Ronu Baderu pārsteidza visvairāk attiecībā uz Monier betona dakstiņiem, bija visaptverošā jumta risinājuma programma. Tas ļāva fantāzijai strādāt.

Man radās ideja, ka ventilācijas dakstiņus var izmantot ne tikai ventilācijai, bet arī kā gaismas avotu. Es iemontēju apgaismes ķermeņus vairākos ventilācijas dakstiņos abās mājas pusēs, kas tagad met elegantu gaismu pār dārzu.

Tieši mājas forma padara to pamanāmu un savdabīgu.
Visas mājas daļas ir rūpīgi pārdomātas.
Lai ārā vakaros nebūtu pārāk tumšs, atjautīgi izmantoti mūsu ventilācijas dakstiņi.