Karaliskais renovācijas projekts.

Amalienborgas karaliskās pils kompleksā, kura atrodas Kopenhāgenā, Dānijā, un tajā skaitā Frederika VIII pilī, notiek plaša apjoma renovācija, kas aptver kā iekšdarbus, tā arī ārējos darbus. Jumts ir viena renovācijas darbu daļa, un rūpīgi izraudzītie dakstiņi ir izgatavoti ar rokām Monier rūpnīcā Volstrupā, Dānijā.

Dakstiņi, kas klāja Frederika VIII pili, bija aptuveni simt gadu veci, un tos vajadzēja mainīt. Amalienborgas komplekss sastāv no četrām pilīm un daudzām piebūvēm, kurās ir izmantoti aptuveni 100 000 dakstiņu. No tiem 17 000 ir tikai Frederika VIII pilij vienai pašai. Tādās vēsturiskās celtnēs, kāda ir Frederika VIII pils, cik vien tas ir iespējams, mēģina atjaunot celtnes sākotnējo izskatu un saglabāt sākotnējos materiālus.

PIEGĀDĀTĀJS VĒSTURISKĀM CELTNĒM

„Tātad vajadzēja atrast dakstiņus, kas pēc formas un ārējā izskata iespējami daudz atgādinātu vecos dakstiņus. Citiem vārdiem – dakstiņi, kas izgatavoti ar rokām un kam ir melna glazūra un viens vilnis,“ stāsta celtniecības konstruktors Larss Tambūrs no A/S Erik Møller Arkitekter, kurš atbild par Frederika VIII pils ārpuses renovāciju.

Pats par sevi saprotams, tika izraudzīti Monier ražotie Dantegl dakstiņi. Volstrupas dakstiņu rūpnīca ir vienīgā, kura saskaņā ar senām tradīcijām un metodi, kas ir vairāk nekā tūkstoš gadu veca, joprojām ražo ar rokām izgatavotus dakstiņus ar vienu vilni.

Dantegl Monier

KARALISKA KVALITĀTE

Lai glazētajai virsmai atrastu tieši īsto niansi, Volstrupā sāka plašākus izpētes darbus. Tika izgatavoti speciāli glazūras maisījumi un veiktas vairākas dakstiņu izmēģinājuma apdedzināšanas procedūras. Beigās izvēlējās standarta glazūru, ko izmanto ar rokām izgatavotajiem Dantegl dakstiņiem ar vienu vilni. Vispirms jaunie dakstiņi tika uzlikti vairākām piebūvēm un tikai pašās beigās Frederika VIII pilij, kur tie tagad stāv kā mirdzošs kronis paveiktajam darbam.

„Kad renovācija tika sākta, atbildēju par to, lai viss tiktu izdarīts korekti un atbilstoši priekšrakstiem, kuri bija noslēgti ar atbildīgo institūciju – tolaik tā bija Pils un nekustamā īpašuma pārvalde. Varu apstiprināt, ka veikto darbu kvalitāte ir lieliska. Karaliene Margrēte un kroņprincis Frederiks arī laiku pa laikam nāk palūkoties, kā renovācija virzās uz priekšu. Pašlaik visa ārējā daļa ir pabeigta, un mēs prognozējam, ka pils būs gatava uzņemt iemītniekus 2010. gada beigās,“ stāsta Larss Tambūrs.