Atbild speciālists.

Dakstiņu jumta uzlikšanas laiks salīdzinājumā ar citu jumta segumu uzlikšanas laiku – gadalaiki.

Pavasaros, ziemās un rudeņos, kad no debesīm krīt sniegs, lietus un slapjš sniegs vienlaikus (vai arī ik pēc īsa brītiņa visa veida nokrišņi pēc kārtas) un nelielā laika sprīdī temperatūra no plusiem var nokristies līdz mīnusiem, jāpadomā, kādu jumta segumu būtu saprātīgi likt. Kāda jumta seguma uzlikšanu man kā celtniekam, neskatoties uz laika apstākļiem, vēlāk būs vieglāk turpināt.

Piemēram, kad sniegs noklājis jumta latojumu, tad faktiski pietiek tikai ar lāpstu to novākt un ar slotu noslaucīt tīru, un dakstiņu uzlikšanu var sākt. Liekot betona dakstiņus, sniega vai ledus izraisīts pagaidu nelīdzenums uz jumta latojuma lielu lomu nespēlē. Betona dakstiņš izlīdzina visus mazākos nelīdzenumus, tādēļ nav nepieciešams patērēt papildu enerģiju, lai notīrītu jumta konstrukciju.

Liekot skārda jumtu, latojumam ir jābūt tīram un gludam, bez mazākā ledus izveidota nelīdzenuma. Ja tas nav izdarīts, tad vēlāko jauko izskatu sabojā briesmīgie puni un asās pēdas uz skārda, kas vēlāk pašas no sevis nepazūd. Jumta latojumam ir jābūt līdz sīkākai detaļai taisnam, jo uz viļņotu un nepareizi uzliktu skārda jumta segumu ir briesmīgi skatīties.

Šķindeļu jumta uzlikšanu aukstajos gadalaikos apgrūtina darba ciklu pārpilnība – zemsegums, ventilācijas latas, pamatnes latojums, OSB plāksne, jumta mastika, zemsegums un visbeidzot šķindeļi. Taču katrs darba posms prasa papildu enerģiju un palielina budžetu. Bet ja jumta slīpums ir zem desmit grādiem, tad šķindeļi uz jumta vairs nepieguļ cits citam, un tas ziemas sezonā rada papildu raizes.

Eternīta segumu uzklāt ir vienkārši. Taču, būvējot eternīta jumtu, jāņem vērā, ka tas diemžēl neizdosies tik pilnīgs un efektīvs kā ar kādu citu materiālu. Turklāt mūsu klienti uzskata: „Kamdēļ gan man dzīvojamai mājai eternīts! Pat dzīvokļu kooperatīvi un daudzstāvu namu apsaimniekotāji atsakās no „vecā, labā šīfera“!“

Niedru jumts ir bezgala lepns, bet diemžēl tas nav piemērots katrai videi un arī lielākajai daļai māju. Labi uzliktam niedru jumtam ir ilgs mūžs, un tas ir katras mājas lepnums.

Lubiņu un koka šķindeļu jumti tāpat nav piemēroti ikkatrai vietai un mājai. Uz jumta tie izskatās skaisti, taču īpašniekam tie noteikti radīs papildu pienākumus tālākajā jumta aprūpē.

Kopsavilkumam – tirgū ir pieejami vairāki labi jumtu seguma materiāli. Taču mans ieteikums ir izvēlēties tieši dakstiņus. Dakstiņi ir vismazāk prasīgi pēc laba laika ārā, un nepabeigta darba turpināšana ir vienkārša. Uzskatu, ka liels pluss, protams, ir arī to cena, kas šobrīd ir pa kabatai katram mājas būvētājam un renovētājam. Tāpat šis materiāls ir piemērots jebkurai videi un ikvienai mājai!

Novēlot skaistu jumtu,

Kaspars Radzins
Monier SIA

lasīt vairāk: