Kā izvēlēties būvnieku?

ATBILD SPECIĀLISTS: KĀ IZVĒLĒTIES BŪVNIEKU JUMTA UZKLĀŠANAI?

Renārs Vucāns,
Pārdošanas vadītājs
Monier SIA

Lai celtniecības darbi neizvērstos par murgu, izvēloties būvnieku, ir būtiski rūpīgi sagatavoties, un bieži sākumā šķietami vienkāršākais un lētākais variants var izrādīties visdārgākais risinājums. Piedāvāju dažus padomus, ko, kā un kam jautāt un ko sagaidīt.

Pirmais solis varētu būt vispārēja tirgus izpēte – relatīvi virspusēja, ja tā var izteikties. Jūsu galvenais mērķis varētu būt informācijas iegūšana par vispārējām būvniecības cenām un uzņēmējiem. Lūdzot cenu piedāvājumus, pārliecinieties, ka katram būvniekam sniedzat precīzus un vienādus izejas datus. Lūdzot cenas piedāvājumu, uzsveriet, ka vēlaties, lai uzņēmējs uzskaitītu visus darbus/materiālus, kas objektā tiks veikti/izmantoti.

Tikai tādā veidā ir iespējams salīdzināt dažādus cenu piedāvājumus. Bieži celtniecības uzņēmumi “aizmirst” piedāvājumā iekļaut noteiktus darbus vai materiālus, kas bieži pazemina cenu, tomēr jumta būvniecībā ir būtiski. Jo apjomīgāks projekts, jo skaidrākai un saprotamākai jābūt piedāvājumu tāmei (atsevišķi darbu apjomi, materiāli utt.). Stingri iesaku izvēlēties trīs līdz piecus uzņēmumus, kuriem lūgt cenu piedāvājumus. Pieredze rāda, ka, lūdzot vismaz trīs cenu piedāvājumus, visas klienta vajadzības tiek apmierinātas.

Pirms cenu piedāvājuma lūguma nosūtīšanas ir vērts veikt kāda uzņēmuma t. s. vēstures kontroli, lai izvairītos no lūgumu sūtīšanas uzņēmumam, kuram nav būvniecībai nepieciešamo dokumentu un sertifikātu un/vai prasmju veikt attiecīgos darbus. Būtiski ir izvēlēties uzņēmumu, kam nav ekonomisku grūtību un kas būs spējīgs pildīt turpmākās garantijas saistības.

Tad, kad esat izgājuši cenas izpētes posmu, dodiet būvniekam laiku nepieciešamo materiālu, laika un darbaspēka aprēķinu veikšanai. Diemžēl būvniecībai nav nekāda sakara ar šaha figūru vai ābolu pārdošanu, kur nepieciešamie aprēķini tiek veikti minūtes laikā. Normāls un pieņemams cenas piedāvājuma gaidīšanas laiks ir līdz divām nedēļām. Otrs iemesls, kāpēc jums jādod būvniekam laiks piedāvājuma veikšanai, ir tāds, ka steigā veikti aprēķini var būt kļūdaini un kaitēt gan jums, gan būvniekam.

Tad, kad aprēķini ir iegūti, nākamais solis ir labākā uzņēmuma izvēlēšanās. Ja ievērojat piedāvājumu, kas būtiski atšķiras no vidējā, būtu prātīgi to izslēgt. Pārāk augsta cena pārsvarā nozīmē cenas sadārdzināšanu, pārāk zema cena turpretī visbiežāk nozīmē nekvalitatīvus celtniecības materiālus, melno darbaspēku vai kļūdu aprēķinos, par ko vēlāk nāksies maksāt dubultā. Šeit ir grūti dot labu padomu, kāda ir atšķirība starp pārāk augstu un vidēju cenu. Piemēram, varu pastāstīt par kādu gadījumu, kad tika izvēlēta par 1500 Ls augstāka cena, tieši pateicoties profesionāļiem, kuri izskaidroja šīs cenas atšķirību no citiem piedāvājumiem. Vēlāk izrādījās, ka cenas piedāvājums tika lūgts kādam pazīstamam uzņēmumam un diviem uzņēmumiem ar zemāku darba kultūru. Priekšroka tika dota kvalitātei un drošībai, lai nākotnē nebūtu problēmu un tiktu sasniegts labs gala rezultāts.

Noteikti atmaksājas izpētīt, kāda pieredze ar šiem uzņēmumiem bijusi paziņām. Ja izrādās, ka divas būvfirmas ir izdarījušas līdzīgu piedāvājumu, jāizpēta tuvāk šo uzņēmumu vēsture. Papildus uzņēmuma izpētei ir prātīgi palikt zem lupas arī uzņēmuma valdes locekļus. Valdes loceklis/locekļi veido komandu, un no tās spējām ir atkarīga vispārējā darba organizācija un tas, kā komanda spēs tikt galā, ja radīsies problēmas. Īpaši būtiska valdes locekļu vēsture ir tāpēc, ka daļa uzņēmēju, kas dibina uzņēmumus, ar kuru uzturēšanu vēlāk netiek galā, bankrotē un dibina jaunu uzņēmumu. Paliek tikai parādi, kuru apmaksu nav vērts gaidīt. Un šāds process atkārtojas vairākas reizes. Pārbaudei var izmantot draugu un paziņu kontaktus un zināšanas, internetu un, protams, parādnieku reģistru.

Par būvnieku izvēloties “drauga paziņas onkuļa meitas dēlu” vai vienkārši kādu paziņu, kam tiek maksāta melnā nauda, sākumā rēķins būs mazāks, tomēr šādam darbam trūkst būtiskas nianses - garantijas. Tādā gadījumā vienīgais ietekmes līdzeklis var būt darba algas nemaksāšana, taču prasmju trūkuma dēļ sabojātais materiāls vai vēlākas problēmas var radīt vairāk zaudējumu nekā ieguvumu. Tas, ka tā neveiksmīgi var gadīties, nav likums, tomēr uzskatu, ka par šādām un līdzīgām problēmām ir jāraksta.

Tagad, kad esat izvēlējušies būvnieku, obligāti noslēdziet ar viņu līgumu. Apmaksa tiek veikta par stundu vai veikto apjomu, tomēr noteikti ne pirms līguma noslēgšanas. Ja pašam nav pieredzes vai laika kontrolēt būvniecības darbus, iesaku atrast uzticamu projektu vadītāju. Arī apakšuzņēmēju vēstures izpēte nebūs pārāk paranoiska darbība.

Tātad laba rezultāta panākšanai ir vērts precīzi pārdomāt cenu piedāvājumu (rakstu par to lasiet šeit), veikt pietiekamu tirgus izpēti un pārbaudīt būvfirmu vēsturi. Noteikti nosakiet arī būvniecības pabeigšanas termiņu, sarežģītāku darbu gadījumā pieprasiet garantijas vēstuli un apdrošināšanu (CAR apdrošināšana), noslēdziet pamatīgu līgumu, kurā atrunāti vispārējie procesi un iespējamo problēmu hipotētiskie risinājumi. Var šķist, ka būvnieka izvēle ir garš un stresa pilns process, taču kārtīga un uz reāla pamata balstīta izvēle garantē vēlamo rezultātu un mierīgāku būvniecības periodu.

lasīt vairāk: