Tipiskākie mīti par dakstiņu jumtiem.

Arī mūsdienās Latvijā eksistē vairāki mīti par dakstiņu jumtiem. Jāpiezīmē, ka zināšanu līmenis šobrīd ir augstāks, tomēr vecos pieņēmumus ir grūti izskaust. Cik daudz tajos baumu, cik daudz veselīgas konkurences, – to neviens nespēj komentēt. Centīsimies vienkāršā veidā izskaidrot šo mītu saturu un attiecīgi tos apstrīdēt vai apstiprināt.

PIRMAIS MĪTS: DAKSTIŅU JUMTS IR SMAGS!

Jumta materiāla svaram īstenībā nav lielas lomas pamata konstrukcijas būvēšanā. Kā var redzēt blakus attēlā, sniegs un vējš (attiecīgi 60 % un 16 %) veido 76 % no visiem faktoriem, kas ietekmē jumtu. Jumta masas priekšrocība attiecībā uz tā vieglumu vai smagumu ir tā noturība pret iespējamām vētrām. Lielos negaisos un vētrās nav jābaidās par to, ka smagāks jumts salieksies vai aizlidos pa gaisu. Negatīvi piemēri ar norautiem “vieglajiem” jumtiem šobrīd Latvijā vairs nav retums. Tādējādi šo mītu var atspēkot un apgalvot, ka, lai gan dakstiņu jumts masas ziņā ir smagāks par citu materiālu jumtiem, tomēr šai masas atšķirībai jumta atjaunošanā nav lielas lomas. Jumta konstrukcijas noslogojumu galvenokārt veido ārējie faktori – nevis jumta izvēlētais segums.

OTRAIS MĪTS: DAKSTIŅU JUMTS IR DĀRGS!

Tas ir viens no biežāk sastopamajiem uzskatiem par dakstiņu jumtu. Patiesība ir tāda, ka betona dakstiņu jumts šobrīd ir viens no lētākajiem jumta klājuma materiāliem. Akciju periodos dakstiņu jumtu iespējams iegādāties par cenu, sākot no 3,80 Ls/m². Palūdzot jumta uzklāšanas cenas piedāvājumu būvniekam, nebūs atšķirības starp cenu, uzstādot skārda vai dakstiņu jumtu. Darbs ir tas pats: spāru un latojuma uzstādīšana un materiāla uzlikšana.

TREŠAIS MĪTS: DAKSTIŅUS IR SAREŽĢĪTI UZSTĀDĪT!

Jumta klāšanai, izmantojot jebkuru materiālu, vajag precīzus sagatavošanās darbus, būvējot pamatkonstrukciju (spāres un latojums). Ar dakstiņiem iespējams noslēpt nelielas pamata konstrukcijas neprecizitātes. Citi materiāli diemžēl šo iespēju nedod. Dakstiņu uzstādīšana salīdzināma ar Lego klucīšu likšanu. Lielākoties vienkāršu konstrukciju jumtiem nav nepieciešamības griezt dakstiņus, tādējādi tiek novērsta jebkāda lieka materiāla patērēšana. Jumta uzstādīšana vējainā laikā daudziem celtniekiem rada milzums grūtību. Tā kā dakstiņu virsma ir maza, tie nedarbojas kā bura, tāpēc tas ir viens no nedaudzajiem materiāliem, ko iespējams uzstādīt jebkurā gadalaikā un jebkuros apstākļos. Tādējādi jebkurš no jums to var uzņemties! Tā kā katru dakstiņu nav nepieciešams atsevišķi piestiprināt, vienīgais darbs ir salikt tos kopā. Starp citu, 2004. gadā dakstiņu jumtu viena pati uzlika kāda 60 gadu veca kundze. Ņemiet piemēru!

Ar mūsu detalizēto dakstiņu jumta uzstādīšanas instrukciju varat iepazīties šeit.

lasīt vairāk: