Jumts, ko nebaida vētras

Pēdējo gadu pieredze liecina, ka arī Latvijā vairākas reizes gadā tiek novērots tik spēcīgs vējš, kas sasniedz vētras spēku. Vētras ar vislielākajiem postījumiem mūs piemeklē janvārī, reizēm arī oktobrī un karstajos mēnešos – jūlijā un augustā, kad ļoti spēcīgs vējš pavada stiprus pērkona negaisus. Šādi dabas apstākļi vienmēr nes zaudējumus iedzīvotājiem. Katru gadu vētrās cieš ēku jumti.

Apdrošinātāju pieredze

Izpratni pa to, cik lielus zaudējumus īpašumam, konkrēti – jumtam, var nodarīt vētra, vislabāk saprot apdrošinātāji. «If apdrošināšana» Atlīdzību centra vadītāja Iluta Šķipsna stāsta, ka «2005. un 2007. gada janvārī piedzīvotās spēcīgās vētras ar vēja ātrumu vairāk nekā 30 m/s nodarīja ievērojamus zaudējumus aptuveni 200 mūsu klientiem. Savukārt, apkopojot informāciju par šīs vasaras vēju nestajiem postījumiem jūlijā un augustā, esam secinājuši, ka vidēji mēnesī saņemam aptuveni 10 pieteikumu.

Runājot par zaudējumu apmēru – ja jumts tiek norauts privātmājai, tad zaudējumu apmērs atkarībā no jumta seguma var sasniegt pat 20 000 latu. Viena no lielākajām apdrošināšanas atlīdzībām tika izmaksāta 2007. gada janvāra vētrā cietušam īpašumam – 87 000 latu (norauts jumta segums Piņķos). Parasti zaudējumu apmērs ir atkarīgs gan no ēkas izmantošanas veida, piemēram, ražošanas ēka, biroja ēka vai privātmāja, gan arī izmantotajiem jumta seguma materiāliem.»

Būvnieku ieteikums

Pēc būvniecības uzņēmuma «Brīze M» direktora Mārtiņa Ozoliņa domām, īpašnieki varētu renovēt savu māju jumtus, izmantojot dakstiņus, un šādi izvairīties no līdzīgām nelaimēm nākotnē. Lielākā seguma priekšrocība ir tā, ka neveidojas liela vienlaidus plakne, bet jumts sastāv no atsevišķiem dakstiņiem. Stipra vēja apstākļos vislielākā bīstamība ir tā sauktais seguma «buras efekts», kas ir raksturīgs, piemēram, skārda jumtiem vai citiem viļņotajiem segumiem. Ja klāšanas laikā jumiķi ir pieļāvuši kaut nelielu kļūdu (nepietiekams stiprinājumu skaits, nekvalitatīvi nostrādātas pažobeles u.c.), pastāv risks, ka vējš segumu norauj. Jo lielākas vienlaidus loksnes, jo risks lielāks. Turpretī dakstiņi veido sīku struktūru un pēc stiprināšanas specifikas (katru dakstiņu piespiež divi citi) labi pieguļ.

Iemesls, kādēļ pasūtītāji neizvēlas dakstiņus, ir sabiedrībā nostiprinājies mīts par šī seguma it kā lielo svaru. Īstenībā šādam uztraukumam nav pamata. Ja tiek pareizi izvēlēts spāru šķērsgriezums un spāru solis, tad ar to pietiek, lai jumts izturētu gan seguma svaru, gan slodzi, ko rada vētras un sniegs. Vienīgi jāatceras, ka rēķinot slodzi, kas iedarbojas uz jumtu, nepieciešams novērtēt ne tikai seguma svaru, bet vismaz četras reizes lielāku slodzi, kas iedarbosies uz jumtu. To veidos koka konstrukciju svars, sniega masa un vēja brāzmu spēks. Patiesība ir tā, ka neviens jumts vēl nav sabrucis no jumta seguma svara, bet gan jumtus sagrauj stipri vēji un sniegs.

Dakstiņu jumts palielina mājas vērtību.

Klientam, kas izvēlas dakstiņu segumu, būs daudz vairāk priekšrocību nekā tad, ja tas izmantos citu segumu. Ražotāji dakstiņiem dod vismaz 30 gadu garantiju, bet īstais kalpošanas laiks ir 3–4 reizes ilgāks. Skārda segumam caurmērā tiek dota tikai desmit gadu garantija, bet bezazbesta šīfera (viļņotās loksnes) seguma krāsojumam – tikai piecu gadu garantija.

Ar dakstiņiem var klāt visdažādāko un vissarežģītāko formu jumtus. Labs meistars zina, ka sarežģītas konstrukcijas jumtam no lielām seguma loksnēm paliks pāri ļoti daudz atgriezumu, par ko nāksies samaksāt pasūtītājam. Neapšaubāma dakstiņu jumta priekšrocība ir klusums: ja jumts segts ar skārdu, pat tad, ja logi ir aizvērti, pa ventilācijas lūkām varēs dzirdēt lietus bungošanu.

Un vēl ir jāpievērš uzmanība kādam svarīgam iemeslam, kāpēc ir vērts izvēlēties dakstiņu jumta segumu, – tam ir laba cena salīdzinājumā ar citiem materiāliem.

Pēc SIA «MONIER» pārstāvja Latvijā Renāra Vucāna pārliecības, mīts par dakstiņu seguma dārdzību ir kļūdains. Patiesībā klienti par tādu pašu vai pat zemāku cenu nopērk jumta risinājumu ilgam laikam. Starp citu, klienti bez maksas var saņemt jumta materiālu tāmi no «MONIER» un pārliecināties par to.

Izvēloties segumu jaunbūvei vai jumta remontam, «MONIER» dakstiņi ir materiāls, kas atbilst visām vēlmēm. Dakstiņi ir lieliska izvēle ne tikai ilgmūžības dēļ, tie labi aizsargās no karstuma un vētrām, zem tiem būs klusums un miers.

Vairāk informācijas par dakstiņiem atradīsiet šeit: www.monier.lv vai piezvanot pa tālruni 67629056.

lasīt vairāk: