Pareizā laikā atjaunots jumts saudzē ēku!

Jumts ir aizsargājis ēkas gadu tūkstošiem. Visos laikos jumtu celtniecībai izmantoti ļoti dažādi materiāli. Laika zobu ir braši izturējis dakstiņš (kārniņš), kura piemērotība jumta aizsardzībai ir apliecināta gadsimtu gaitā un kurš kļuvis par tradicionālu jumta seguma materiālu daudzās valstīs. Mums par nelaimi padomju laiks iznīcināja priekšstatus par kārtīgu jumta seguma materiālu, un tāpēc visi bijām spiesti lietot indīgo azbestu saturošo šīferi, kura kalpošanas laiks mūsdienās nu jau iet uz beigām. Mūsdienu dakstiņu ražošanas tehnoloģijas piedāvā lieliskas iespējas pilnībā atjaunot un veiksmīgi turpināt seno tradīciju ievērošanu arī nākotnē.

Ko darīt, ja jumts ir vecs un tek?

Vispirms jānoskaidro, kur tieši tek: korē, pie sienu salaidumiem, pārkarē, skursteņa apkaimē vai, iespējams, ir bojāts jumta seguma materiāls.
Ja šīferis ir sadrupis un jums ir rezerves, nomainiet saplīsušās plāksnes. Īpašu uzmanību pievērsiet salaidumu vietām pie sienas un skursteņa, vajadzības gadījumā tās salabojiet. Vienkāršākais veids labošanai ir iegādāties vai pasūtīt pilnu skursteņa blīvēšanas komplektu vai iegādāties atsevišķi rulli blīvējuma materiāla Wakaflex, blīvēšanas mastiku un sānu elementu skurstenim.

Ko darīt, lai jumts kalpotu ilgi?

Veselais saprāts teic, ka būtu jāsāk ar kārtīgu jumtu. Celtniecības buma laikā radās daudz celtniecības uzņēmumu, no kuriem ne visi piedāvāja labāko iespējamo pakalpojumu, tāpēc ne vienam vien mājas saimniekam jau tagad jānodarbojas ar jumta nomaiņu vai labošanu. Monier Partneru klubs pašlaik apvieno 18 būvuzņēmumus visā Latvijā. Tie ir mazie vai vidējie uzņēmumi, kas ikdienā nodarbojas ar jumtu būvniecību. Esam pārliecināti par viņu kvalitāti un tos arī iesakām. Apskatiet Monier Partneru kluba būvuzņēmumus šeit.

Ieteikumi jumta kopšanai:

  • Labākais laiks jumta kopšanai ir pavasaris un/vai rudens.
  • Kopiet jumtu katru gadu. Noņemiet no jumta un ūdens notekcaurulēm skujas, lapas, zarus un citus netīrumus – tieši tie galvenokārt rada jumta bojājumus.
  • Pārbaudiet jumta kori. Jumta kore ir viena no neaizsargātākajām daļām, tāpēc pārliecinieties, vai visi dakstiņi un blīvējuma materiāli ir savā vietā un droši nostiprināti.
  • Pārbaudiet skursteņa un jumta izbūvju savienojumus ar jumtu.

Esiet draudzīgi pret vidi un sevi: nomainiet veco un indīgo šīferi!

Daudzi noteikti ir domājuši, ka varētu ķerties pie šī darba un nomainīt jumtu pret jaunu un labāku. Pat tad, ja vecais šīferis vēl spēj kalpot. Iesākumā varētu apskatīt jumtu, novērtēt tā izturību gan pret laika apstākļiem, gan fizikāliem spēkiem. To, vai jumta materiāls iztur staigāšanu (lai notīrītu sniegu vai citus netīrumus), katrs mājas saimnieks zina vislabāk.

Ja rodas šaubas, iesakām pieteikt jumta apskati. Monier sadarbības partneri, jumtu būves profesionāļi, ieradīsies un veiks nepieciešamo apskati, un dos padomus par jumta nomaiņu vai remontu. Lai pieteiktu apskati, zvaniet pa telefonu 67629056 vai rakstiet uz jumts@monier.com.

Īstenībā tas ir vienkāršāk, nekā šķiet.

Neatkarīgi no jumta būvniecības laika lielākā daļa jumtu ir celti līdzīgi: spāres, dēļu klājums, ruļļu materiāls (bitumens) un šīferis. Šādu jumtu atjaunošana ar dakstiņiem ir ļoti vienkārša: bieži vien pietiek noņemt šīferi un uzstādīt dakstiņus. Vecā ruļļu materiāla un dēļu klājuma noņemšana ne vienmēr ir nepieciešama.

Tas nav dārgi!

Salīdzinot visa jumta risinājuma jeb visu jumtam nepieciešamo materiālu cenas, rezultāts ir pārsteidzošs. Jumta būvniecībai līdztekus jumta dakstiņiem, skārdam vai šīfera plāksnēm nepieciešami arī stiprināšanas līdzekļi, blīvētāji, iespējams arī drošības aprīkojums (pakāpieni, jumta laipas, sniega barjeras).

Salīdzinot ekonomisko dakstiņu jumtu, lētu skārda vai šīfera jumtu, nonākam pie secinājuma, ka gadījumā, ja svarīga ir cena, jāizvēlas dakstiņu jumts. Tas ir izturīgs, ar cienīgu izskatu un ilgstošā perspektīvā viennozīmīgi cenizdevīgāks.

Vienkārši uzstādāms

Dakstiņu jumts ir piemērots gandrīz visām ēkām – pieļaujamais minimālais jumta slīpums ir tikai 14 grādi un maksimālais – 90 grādi. Papildus dakstiņu jumta uzstādīšanai nav nepieciešamas īpašas iemaņas vai darbarīki – atmiņā paliek 2004. gada gadījums, kad ar dakstiņu uzstādīšanu uz jumta tika galā arī vientuļa 60 gadus veca kundze, kura ievēroja mūsu uzstādīšanas instrukciju! Informāciju par jumtu risinājumiem varat iegūt pa Monier informācijas telefonu 67629056.