PAR JUMTU RENOVĒŠANU

PAR JUMTU RENOVĒŠANU

PROBLĒMA

Daudzām pagājušajā gadsimtā celtajām ēkām šobrīd ir nepieciešams vismaz neliels remonts. Tiek prātots par jumta, logu, mēbeļu un santehnikas nomaiņu. Bet ar ko pareizi būtu sākt? Kas ir jāņem vērā un ar ko jārēķinās?

Īstenībā jāsāk ir ar lietām, kuru nomaiņa jums pašiem šķiet visloģiskākā. Izpētiet un  pārliecinieties vai pašlaik māju aizsargājošais jumts ir izturīgs un nav potenciālu draudu, ka lietus laikā radīsies sūce. Ja jumts reiz ir sācis laist cauri ūdeni, tālākais process ir ātrs, un tad reaģēt var jau būt par vēlu : var gadīties, ka cietīs mēbeles, iekšējā apdare, tehnika un visa pārējā iedzīve.

Ja jūsu izvēle ir jumta renovācija, jūs saskarsieties ar visdažādākajiem jautājumiem un idejām. Vai salāpīt tikai problemātiskos caurumus? Ar kādiem materiāliem jumtu būtu vislietderīgāk renovēt? Cik darbietilpīgs ir paredzētais pasākums? Kad ir vislabākais laiks veikt šos darbus? Vai noalgot profesionāli vai arī darīt visu pašam? Un, protams, iespējams pats būtiskākais jautājums – cik tas viss man izmaksās?

LABS PADOMS – DARI TO VIENREIZ UN KĀRTĪGI!

„Kārtīgi renovēts jumts aizsargās jūs un jūsu māju nākamos simts gadus,” komentē Monier Baltijas valstu vecākais tehniskais konsultants Avo Nurmings (Avo Nurming). Jumta pagaidu salāpīšana var atrisināt problēmu labākajā gadījumā uz dažiem gadiem. Jūsu māja uz laiku būs pasargāta pret lietu, taču kaut kādā brīdī kārtīgs remonts vienalga būs jāveic.

Pēc A. Nurminga teiktā, jumta renovēšanai nepieciešamo materiālu piedāvājumu var izvērtēt no trīs aspektiem – kāds materiāls patīk vizuāli, kāds materiāls būtu ilgmūžīgs un kādam materiālam būtu pieņemama cena. Bieži vien tiek pieņemti sasteigti lēmumi, nemaz neizsverot visus “par” un “pret”, dažbrīd būtiska loma ir novecojušai izpratnei, tradīcijām, aizspriedumiem vai nezināšanai.

Viegli uzstādīt

Dakstiņu jumts ir piemērots gandrīz visām mājām – atļautais minimālais jumta slīpums ir tikai 14 grādi. Renovējot jumtu, ja koka konstrukciju šī brīža stāvoklis ir labs, tad to nomaiņa nav nepieciešama, bet, ja koka konstrukcijas ir bojātas, tad tās ieteicams nomainīt neatkarīgi no tā kādu jumta materialu izvēlēsieties.

PATIESĪBĀ TAS IR VIENKĀRŠĀK NEKĀ JŪS DOMĀJIET

Daudzām vecākām mājām jumtus vēl šodien klāj jau sen savas labākās dienas pieredzējušais šīfera segums. Neatkarīgi no jumta būvēšanas laika, to lielākā daļa ir veidoti līdzīgi – spāres, dēļu klājums, ruļļmateriāls (iespējams ruberoīds) un šīferis. Šāda jumta renovēšana īstenībā ir vienkārša un parocīga izmantojot arī dakstiņus. Bieži vien pietiek noņemt veco šīferi un uzlikt ilgmūžīgos jumta dakstiņus. Vecā ruļļmateriāla un dēļu klājuma noņemšana citreiz nemaz nav nepieciešama.

Izmantojiet labākos materiālus!

Attiecībā uz jumtiem par vienu no labākajiem materiāliem neapšaubāmi tiek uzskatīti tieši dakstiņi, kuriem ir gara un interesanta vēsture. Latvijā ir sastopami kā betona, tā arī māla dakstiņu jumti, kuru vecums pārsniedz simts un vairāk gadus. Nav nekāda iemesla domāt, ka jaunie, modernie dakstiņi būs mazāk izturīgi – tie noteikti kalpos vēl ilgāk.

TAS NAV DĀRGI!

Salīdzinot jumta risinājumus jeb visu jumtam nepieciešamo materiālu un komplektējošo detaļu cenas, rezultāts ir pārsteidzošs. Proti, jumta izbūvēšanai nepietiek tikai ar pamatmateriālu : jumta dakstiņiem, skārdu vai bezazbesta šīfera loksnēm. Lai jumts funkcionētu un būtu izturīgs, ir nepieciešams padomāt arī par piestiprināšanas materiāliem, zemsegumu, jumta mezglu blīvēšanas materiāliem, sniega barjerām un jumta pakāpieniem. Salīdzinot jumta risinājumu cenas, izdevīgākie izrādās dakstiņi. Izklausās neticami, bet šobrīd salīdzinot ilgmūžīgo betona dakstiņu jumta risinājumu un lēto skārda vai bitumena šindeļu jumta risinājumu, nonākam pie secinājuma, ka gadījumā, kad izvēloties jumta materiālu būtiska ir cena - vērts ir izvēlēties dakstiņu jumtu. Nemaz nerunājot par tā izturīgumu un cienījamo izskatu! 

Dakstiņu jumtsPROFILĒTS SKĀRDSBEZAZBESTA ŠĪFERIS
Jumta seguma aptuvenā cena EUR/m27,107,306,60
Orientējošais jumta kalpošanas laiks gados1003030

* Jumta segumu salīdzinošās izmaksās ierēķināti tikai seguma pamatmateriāli : rindu dakstiņi, skārds, šīfera loksnes. Aprēķins veikts balstoties uz cenrāžos norādītajām cenām. SIA “Monier” neatbild par cenrāžos veiktajām izmaiņām.

DAKSTIŅU JUMTA SVARS IR TĀ PRIEKŠROCĪBA

Daudzi renovētāji, kuriem jumta izvēle vēl tikai stāv priekšā, aplami domā, ka par problēmu varētu kļūt jumta svars. Patiesībā šīm raizēm nav pamata. Pirms gadu desmitiem celtās konstrukcijas parasti ir spēcīgas un, tās projektējot, ir ņemtas vērā par jumta segumu (40 kg/m2) četras reizes lielākas slodzes – t. i., ietverta tika sniega un vēja slodze (kopā 160–200 kg/m2) un pašu koka konstrukciju svars. Toties pateicoties savam relatīvi lielajam smagumam un strukturālajai uzbūvei, dakstiņu jumti ir ārkārtīgi izturīgi pret vēja un vētru iedarbību, un tie bez problēmām ir pārdzīvojuši visas Latviju piemeklējušās vētras.

Ja jūs, tomēr, vēl arvien nomoka jautājums, vai esošās jumta konstrukcijas spēs izturēt izvēlēto dakstiņu svaru, varat piezvanīt uz Monier klientu apkalpošanas centru un lūgt bezmaksas konsultāciju – mūsu speciālists apsekos jūsu mājas jumtu un pateiks, vai tas ir pietiekoši spēcīgs.